Monodesign İçmimarlık Ofis

Monodesign iç mimarlık ofisi konum olarak izmir’in merkezi bölgesi olan alsancak semtinin ağaçlık sokaklarından birinde bulunan bir apartman dairesinin giriş katında yer almaktadır. 80 m2 olan ofis şuanki haline getirilmeden önce konut olarak kullanılmaktaydı.

Tasarıma başlanmadan önce fonksiyonlar ve ihtiyaçlar çok iyi analiz edilip bu küçük ölçekli alanın en iyi potansiyelini ortaya çıkaracak bir yerleşim kurgusu çıkarılması hedeflendi. Ofis genel olarak 5 hacimden oluşmaktadır. Bu hacimler: Giriş alanı(sergi alanı, vestiyer, wc ve malzeme kitaplığı), toplantı alanı, kitchennette alanı, yönetici ofisi ve toplu çalışma olarak tasarlanan tasarım odasıdır. Bu hacimlerin sınırlarının tanımlanmasında zemin malzemelerinde kullanılan farklılıklar, yarı acık metal separatorler ve cam bölmeler önemli rol oynadı. Hacimler arasında geçişlerin akışta ve şeffaf olmasına özen gösterildi. Ofis için tasarımcıların birbiri ile iletişimde kalmaları ama aynı zamanda da özel alanlarının tanımlı olmasına özen gösterildi.Ofisin merkezinde konumlandırılan kitchenette bölümü ada tezgah ve kitaplıklıkla birlikte çalışanların hem mola verebileceği hem fikir alışverişi yapıp dergi kitap karıştırabileceği ortak bir alan haline getirildi. Tasarım odasını yönetici odasını ve toplantı odasının ortak noktası haline gelen bu bölüm aslında kendi içinde rahat bir mini toplanma alanı olmuş oldu.

Monodesign içmimarlık’ın adını ve felsefesini oluşturan tek ve özgün olmak ideali mekana da yansıtıldı. Çalışma masalarından sehpalara seperatörlere tüm mobilyalar özel olarak üretildi. Malzeme seçimleri masif meşe, mermer gibi doğal malzemeler ile boyalı metaller, bronz aydınlatmalar, akrilik gibi endüstriyel malzemeler ile bir denge içinde harmanladı.Aydınlatma elemanları olarak özel üretim metal ve bronz aydınlatmaların yanısıra Foscarini ve Artemide marka aydınlatma armatürleri de kullanıldı.Yapılan tasarıma uygun renk ve doku calışması sonucunda mekan naturel meşe rengi ile endüstriyel gri tonları ve bronzun harmanlanmasından oluştu sıcak canlı tonlar ise mekan için kritik noktalarda minik lekeler şeklinde kendine yer buldu. Kitchennette alanında kullanılan kırmızı buzdolabı, yönetici odasında bulunan turuncu masa lambası ve mürdüm rengi hareketli puf ya da toplu çalışma masasında bulunan özel üretim sarı aydınlatmalar gibi.

Ortaya kompakt ama aynı zamanda tüm ihtiyaçlara cevap veren, mekanların konumlandırılması ve şeffaflık sayesinde ferah, özgün ve şık bir ofis alanı ortaya çıktı.

 • Konum

  Alsancak / İzmir

 • Proje

  Monodesign Ofis Projesi

 • Servis

  İçmimari Proje ve Uygulama

 • Alan

  80 m2